© Blagoevgrad24.bg | | Важно е качеството на алкохолната напитка да е добро, особено що се касае до концентратите. Това каза пред Агенция "Фокус" д-р Никола Бояджиев - токсиколог от Военномедицинска академия (ВМА). Според него няма проблем на празник като Нова година да се изпият 50-100 грама алкохол, но всичко е много индивидуално. "Има някои хора, при които след 100 грама изпадат в безсъзнание, а има други, които могат да пият доста повече", уточни д-р Бояджиев. На въпрос как се разпознава метиловият алкохол от чистия етилов алкохол, той обясни, че на практика е невъзможно да се разпознае по отношение на вкусовите му качества. "Същото важи и за етиленгликолът, даже той по вкусови качества е много близо до етиловия алкохол", каза д-р Бояджиев.
Метиловият алкохол предизвиква много тежка интоксикация с тежко засягане на централната нервна система, особено на зрителния нерв. При много от пациентите настъпва дегенеративно ослепяване. В повечето случаи то е необратимо. Освен това се увреждат и вътрешните органи. "Това е една изключително тежка интоксикация, след която последва тежка бъбречна недостатъчност и обикновено изходът е летален. Зависи от това какво количество е прието. 50 грама обикновено са фатални", добави токсикологът.
По думите му първият симптом за натравяне с метилов алкохол може да бъде нарушение на зрението. Много е трудно в началото обаче да се постави диагнозата. Трябва да се подложи на химически анализ и да се изследват показателите на кръвно-газовия анализ. Ако е тежка алкохолната интоксикация, човек може в рамките на няколко часа дори да почине.
Д-р Бояджиев препоръчва при прекалена консумация на алкохол да последва прием на повече течност, на малко хлебна сода, повече витамини и плодове. "В никакъв случай не препоръчвам метода "клин - клин избива. Препоръчвам най-вече да се пият качествени напитки, да се пие умерено количество и да не се приема на гладно", допълни той.
При острите отравяния с алкохол обикновено на преден план излизат проявите на централната нервна система, придружени от различна степен на нарушения на съзнанието, достигащи и до кома. Комата също може да е в различна степен на тежест в зависимост от количеството на приетия алкохол и е животозастрашаваща.
"Ако пациентът попадне в специализирано лечебно заведение, обикновено бързо излиза от нея, в рамките на 7-8 часа. След като се приложат реанимационни мероприятия, пациентът бързо излиза от състоянието", обясни д-р Бояджиев.
В рамките на няколко часа има подобрение по отношение на проявите на централната нервна система, след което по-бавно започва организмът да се възстановява изцяло. По думите на токсиколога зависи дали пациентът употребява редовно алкохол или инцидентно. Черният дроб страда най-много от алкохола, но нарушението на съзнанието е водещата проява. "Това е причината да бъде хоспитализиран пациентът. Може да блокира дишането, както и сърдечната дейност", добави токсикологът.
Източник: Aгенция "Фокус" |