Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
"Топ педиатър на Америка" е българка и говори 5 езика
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 16:53 / 27.01.2024Коментари (0)501
© bTV
Eдин от водещите педиатри в САЩ е българка. Тя се казва д-р Даниела Атанасова и получава признанието "Топпедиатър на годината“ от реномирана международна асоциация. Миналата година пък е отличена и с награда за "Цялостен принос в педиатричната медицина“.

Тази година отново е номинирана за наградата Woman in Power – за жени, които притежават силата да вдъхновяват. Ето какво споделя тя пред bTV и Петя Дикова:

Д-р Атанасова, българка с титлата топ педиатър на Америка. Какво е усещането?

Усещането е прекрасно и удовлетворението е голямо, но за мен все пак най-голямото удовлетворение остава това, което получавам от поставянето на една трудна диагноза, от отзивите на пациентите. Но разбира се, беше ми приятно да получа и такава награда от тази интернационална организация на топ професионалистите от цял свят.  Усещането беше прекрасно, особено когато ни снимаха на "Таймс скуеър“. Имаш чувството, че си на топа на света. Всички награди, включително и тази на международната организация се базират и на пациентите, и на техните отзиви. Всеки пациент, който идва от кабинета или от спешното отделение, винаги се запитва за това какво е било било неговото преживяване по време на прегледа. И разбира се грамотите, но те си остават на стената. Много по-голямо е удовлетворението, което получавам от пациентите и дечицата най вече. Особено когато родителите ми кажат, че идват с желание. Обикновено офиса на лекарите и особено педиатри са свързани с много сълзи и болка от ваксини, инжекции, но при мен децата идват с удоволствие.

Кои са областите Ви на експертиза?

Моята любов и тръпка е спешно отделение, но експертизата ми в областта на храненето, наднорменото тегло, астма и дерматология.

От какво най често се оплакват малките американчета?

За съжаление в последните години може би няколко десетилетия заболявания, които бяха присъщи на възрастните, сега са много често срещани и при децата и едно от тях е наднорменото тегло, затлъстяването и това води до така наречения метаболитен синдром, диабет, високото кръвно налягане, дислипидемията или висок холестерол. За съжаление 80% от децата с тези проблеми оставят с тях и някои от тях са необратими.

Миналата година д-р Атанасова събира част от дългия си опит в книга.

Кои са най-често срещаните проблеми при тийнейджърите?

За съжаление 10% от тийнейджърите в Америка са с тежки депресии. Може би и заради начина на живот, забързания начин на живот. За по-малката възрастова група – от около 2- до 5-годишна възраст имаме тормоз. Имаме в момента антисемитизъм, подигравка на дечицата мюсюлмани, които също идват депресирани и много разстроени от училище. Когато им се подиграват на дечицата с наднормено тегло. Това са проблемите, с които се занимаваме в тази възрастова група.

Правилно ли чух, в началото на разговора ни казахте, че спешното отделение в Америка е разделено. Има и спешен психиатричен кабинет, така ли?

Не кабинет, той е цяло огромно спешно отделение. Почти всяка клиника всяка болница е голяма болница, има отделно спешно лечение за възрастни, за деца и психиатрично спешно отделение.

Занимавате се и с естетическа дерматология. В Ню Йорк прекалява ли се така, както у нас с устни, скули, брадички, носове, ботокс от млади момичета.

Не бих казала, не много. Имаше такъв период в началото преди може би 10 години или 15, но в момента тенденциите са малко по-различни.Всеки иска да изглежда по-естествен. По-скоро в момента хората се фокусират към здравословния начин на хранене да изглеждаш свеж, но защото спортуваш и се храниш здравословно и спиш добре. Не защото си набоден отвсякъде и с много филъри.

Кариерата ѝ започва в Ню Йорк неочаквано - Идва в Щатите с тогавашния си съпруг - известният диригент Стефан Линев, който е учил в Йейл.

Колко езика владеете, д-р Aтанасова?



Аз владея 5 езика, които ми помагат много и ги използвам понякога. Дори в един ден ми се е налагало да говоря всички 5. Аз съм израснала в България, но баща ми работи в Мароко като агроном и там бях в 1. и 2. клас във френско училище, след което завърши престижната френска гимназия в Русе. Руски, разбира се, беше задължителен по наше време и тук го практикувам, има много колеги от Русия. Дойдох в Америка без английски, трябваше едновременно да приравнявам изпитите и да уча английски, след което се озовах в болницата в Куинс. А там имаме повече от 89 националности и се говорят над 100 диалекта. Така че във всеки ден ми се случваше когато бях в спешно отделение, да говоря и да практикувам 5-те си езика, след което научих и испански, защото просто нямах избор - 80% от пациентите ми тук са испанскоговорящи.

Създавате фондация на името на дъщеря си. Какво искате да постигне фондацията?

Стефани за съжаление трагично почина, когато беше на 20 години и тя беше национален шампион в двайсетицата на тенисистите в Америка с много големи постижения. Така отиде в колеж 1-ва дивизия тенис, изключи да учи медицина, а на нейно име създадохме със сина ми фондацията "Стефани Forever20“, защото тя си остава завинаги 20-годишна. Целта ни е да направим тениса по-достъпен за всички деца, включително и тези, които не са привилегировани, защото спортът, специално тук в Америка и Ню Йорк е много скъп и е привилегия.

Какво знае синът Ви за България?

Знае за моретата и хубавите планини, знае за киселото мляко, за розовите долини, за Пловдив – най-старинният европейски град.

На вас остава ли Ви свободно време, как минава 1 ваш ден?



"В момента да, сега вече аз си отварям вратички, за да имам време и за нещата, които са хобитата, които ми доставят удоволствие като ски и сега ще ходим да караме с приятеля ми през уикендите. Когато времето е хубаво се разтоварваме с джет ски. Обичам да спортувам, но 3-4 дена в седмицата работя от 8 до 8 по 12 часа на ден и това не е особено здравословно.  Разбирам го за това се опитвам да намеря хора и да назнача повече лекари в моите частна клиника.

Майка Ви готви ли Ви Българска кухня от време на време?



О, да, да, български кюфтета правим, кисело мляко, захранваме. Вчера имахме българска мусака например за вечеря. Моят син Дениъл е запознат с основните храни - боб, гювечета, купуваме лютеници и суджук и луканка и от българския магазин тук.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: