Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Учени откриха как болката може да се спре
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 12:20 / 20.09.2011Коментари (0)229
Учените са на път да сложат край на мъките на страдащите от хронична болка. Разковничето е в ген, който я причинява и който бе открит от специалисти, съобщава Би Би Си.

Изследователи от университета в Кеймбридж успяха да отделят гена, наречен HCN2, от нерви на мишки. Изтриването на гена спира храничните болежки, но за съжаление няма ефект върху острата болка.

Според експертите откритието им може да доведе до скорошно създаване на лекарство, което да блокира страданието.

HCN2 се съдържа в окончанията на чувствителните на болка нерви. Генът е познат на учените отдавна, но досега не им била известна неговата роля в регулирането на страданието. В новото проучване експертите изолирали HCN2 и подложили изпразнените от него нерви на електрически стимули, за да установят дали неговото отстъствие влияе върху чувствителността. Оказало се, че намалява и дори изчезва усещането за болка, но от типа на хроничните като тези в кръста например.

След това специалистите извършили тестове върху мишки, от чиито нерви бил изтрит HCN2. Измерили скоростта, с която опитните животинки реагират на различни видове болезнени въздействия. Резултатите показали, че липсата на гена неутрализира хроничната болка. Тя се дели на два вида - възпалителна и невропатична. Първата обикновено е следствие на травми, които периодично се обаждат, а също и артритът спада към този вид.

Невропатичната болка се появява при повредени нерви, например болките в гърба и кръста, при херпес зостер, а също и след химиотерапия.

Изброените два вида болки обикновено продължават цял живот, много разпространени са, а съвременната медицина предлага малко средства за тяхното облекчаване. Но откритието на специалистите от Кеймбридж дава надежда, че тези страдания могат да бъдат премахнати.

За съжаление опитите с мишките показали, че отстраняването на гена HCN2 не помага при остра болка, каквато настъпва неочаквано и при външно въздействие, например при удар или при ухапване. Учените посочват, че острата болка не бива да се премахва. Тя е краткотрайно усещане, което има своята положителна роля - чувствителността към нея предпазва от случайни травми.

Източник: в. "Труд"






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Рокади в ДПС
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Задържаха шестима началници на полицията в Петрич и Сандански
Зима 2024/2025 г.
50-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: