Екзопланета, отдалечена на 20 светлинни години от Земята, може би има условия за живот, подозират учени, цитирани от АФП. Това е Глийс 581д, която се намира извън Слънчевата система и се движи в орбита около червената звезда Глийс 581. Направените компютърни модели на екзопланетата показват, че на нея има достатъчно влага и топлина, за да се зароди живот, подобен на този на Земята.
Глийс581д се намира в т. нар. комфортна зона около звездата - такава, в която температурата не е нито прекалено висока, за да изпари водата, нито прекалено ниска, за да я поддържа постоянно замръзнала. Всъщност температурата а Глийс 581д е точно необходимата, за да има течна вода, океани, облаци и валежи, казват учените.
Глийс581д е около два пъти по-голяма от Земята, а масата й - поне 7 пъти повече. Екзопланетата е открита през 2007 г. Тогава учените решили, че едва ли на нея има живот, тъй като тя получава по-малко от една трета от радиацията, на която е изложена Земята. Освен това едната страна на Глийс 581д е постоянно обърната към Слънцето, а другата - никога, т. е. на половината е постоянен ден, а на другата - постоянна нощ.
Новите проучвания обаче променили представите за Глийс 581д. Според учените на нея има плътен слой от въглероден двуокис - парников газ, който добре задържа топлината. Червената светлина от звездата Глийс 581 пък може да проникне през атмосферата и да затопля повърхността.
Източник: в. "Труд" |