Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
В България с една средна заплата може да се купи повече жилищна площ, отколкото преди 10 години
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 13:33 / 08.07.2024Коментари (2)1123
©
България в момента с една средна заплата може да се купи повече жилищна площ, отколкото преди 10 години. По този показател имотите у нас си остават едни от най-достъпните в Европа. 

Това коментира в рубриката "Портфейл" в ефира на Дарик радио кредитният консултант Борис Димитров, който е съосновател на кредитния посредник Кредит Навигатор и на платформата Musketari.bg.

Има ли балон на имотния пазар?

"На имотния пазар се очакваха известни корекции както по отношение на ръста на цените в посока надолу, така и при лихвените проценти в посока нагоре. Но докато първото шестмесечие на 2023 г. беше наистина колебливо, в настоящата 2024 г. отново бяха поставени рекорди", коментира Димитров. 

Той припомни, че ръстът на новоотпуснатите жилищни кредити за първите шест месеца на годината е с над 24%, като се наблюдава осезаемо повишение и в цените на недвижимите имоти. 

По думите му, спадът на сделките с недвижими имоти през 20223 г. е бил индикация за евентуална корекция на имотния пазар, но от началото на тази година броят на сключените сделки в София, Варна, Бургас и Пловдив отново бележи двуцифрен ръст.  

"По всичко личи, че тази корекция се отлага. Дори и новината, че България най-вероятно няма да влезе в еврозоната през 2025 г., не уплаши особено инвеститорите на имотния пазар и за това има много причини. Основната е, че имотът си остава основен инвестиционен инструмент за българите. Много от тях се завърнаха от чужбина през последните години и насочиха средства именно към покупката на жилища".  

Как ще се отрази влизането на България в еврозоната на имотния пазар? 

Според Борис Димитров, броят на чужденците, които купуват имоти в България, вече отчита възходяща тенденция, като се очаква тя да се ускори след влизането на страната във валутния съюз. 

"Поне на теория се очаква интересът към недвижимите имоти да се увеличи, тъй като еврозоната е още един положителен сигнал за чуждестранните инвеститори. Освен това, цените на недвижимите имоти наистина нараснаха силно през последните години, но ако ги сравним с тези в Западна и Централна Европа, жилищата у нас си остават едни от най-достъпните. И то не като абсолютна стойност, а като съотношение спрямо доходите". 

Според него, ръстът на доходите у нас е един от основните двигатели на имотния пазар. 

Борис Димитров каза още, че т. нар. "сиви капитали" в България, чиято стойност дори не може да бъде изчислена, тъй като те обикновено се държат в брой, ще бъдат "изсветлени" след приемането на еврото, тъй като наличните левови парични средства ще трябва да бъдат обменени.

И това ще трябва да се случи през банките, като най-удобният "инструмент" за тази цел вероятно отново ще бъде имотният пазар. 

Подходящ ли е моментът за теглене на ипотечен кредит? 

"Аз се надявам тегленето на жилищен кредит все по-често да се приема като положително събитие от хората, а не като някакво бреме. Средният срок на един ипотечен заем е между 15 и 20 години. Ясно е, че каквито и да са лихвите към днешна дата, никой не може да прогнозира как те ще се променят за толкова дълъг период от време. Но има правила, които можем да спазваме, така че да се защитим от потенциалните рискове". 

По думите му, добра практика е месечните ни вноски по всички кредити - ипотечни, потребителски, кредитни карти, автомобилен лизинг и т.н., да не надхвърлят 30-40% от месечния доход. По този начин, дори да има временно повишение на лихвите или някаква загуба на част от този доход, те няма да бъдат фатални. 

"В момента банките са изключително ликвидни, депозитите са около 90 милиарда лева, което означава, че населението е платежоспособно и заделя част от доходите си под формата на спестявания", каза още Борис Димитров.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
До кога Тиквеницзи ще управляват България?
на 08.07.2024 г.
+2
 
 
През Соца вадех около 1000 лв на месец! И за две години можех да си купя добро жилище! Сега това е Невъзможно! Дори за Здрав индивид в Кондиция! Какво остава за инвалид който е недооценен като степен увреждания и не му си изплащат необходимите помощи и Помчощни Средства! И е натикан в ъгъла на Нищетата ! Без право на труд - поради невъзможност. С най-ниската възможна пенсия! - Лекарско Робство! - Демокрация! - Чист Феодализъм! - Покровителстван от Държавата и Народното Събрание!
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Световна черна хроника
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
България в еврозоната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Благоевградчани във facebook
RSS за новините
Статистика: