Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Загубата на мускули може да увеличи риска от развитие на деменция
Автор: Лора Димитрова 21:06 / 09.12.2024Коментари (0)662
©
Ново проучване, включващо изследователи от множество медицински институции на Johns Hopkins, изследва загубата на мускули и риска от деменция.

Те откриха, че относителният размер на един конкретен мускул - който те използваха като заместител на саркопения - е свързан с повишен риск от деменция и когнитивен спад.

Резултатите ще бъдат представени на тазгодишната радиологична конференция и годишна среща в Чикаго, Илинойс.

Стареене и саркопения

С напредване на възрастта общата ни мускулна маса има тенденция да намалява. След 50-годишна възраст губим средно 1–2% от мускулната си маса всяка година. Експертите изчисляват, че 5-13% от хората на възраст 60-70 години имат саркопения. При тези на възраст 80 или повече години това нараства до 11–50%.

Тази низходяща тенденция прави по-трудно ориентирането в ежедневието и може да повлияе на способността на индивида да се грижи за себе си.

Саркопенията също значително увеличава риска от падания и фрактури. Освен проблемите със силата и баланса, загубата на мускули може да повлияе и на други системи на тялото. Скелетният мускул е ендокринен орган, което означава, че освобождава хормони. Тези хормони - наречени миокини - навлизат в кръвта и имат широкообхватни ефекти.

Например, те могат да повлияят на това как глюкозата се метаболизира в черния дроб, как функционират клетките, произвеждащи инсулин в панкреаса, и колко добре работят нервните клетки.

Миокините също така помагат да се контролира възпалението, което е важно: с възрастта хората са склонни да изпитват дълготрайно възпаление, което може да започне да уврежда клетките и тъканите. Възпалителен е терминът, който експертите използват, за да опишат това постоянно ниско ниво на възпаление с възрастта.

Има няколко фактора, които увеличават риска от саркопения, които включват:

- Липса на физическа активност.

- Недостатъчен прием на протеини.

- Продължаващи медицински състояния, като рак или диабет.

- Естественият процес на стареене.

Диагностицирането на саркопенията не е лесно, но може да включва физически тестове. Те могат да включват тестване на силата на захващане на ръката, измерване на скоростта на ходене или използване на тест със стойка на стол, при който лицето се изправя и сяда възможно най-много пъти в рамките на 30 секунди.

В последното проучване учените са използвали сравнително нов подход. Те са използвали сканиране с магнитен резонанс (ЯМР), за да измерят размера на мускул в главата, наречен темпорален мускул.

Този мускул е отговорен за затварянето на челюстта и по-ранни проучвания са установили, че размерът му силно корелира със саркопенията.

Водещият автор на изследването, д-р Камяр Моради, обясни защо този подход е полезен:

"Измерването на размера на темпоралния мускул като потенциален индикатор за генерализиран статус на скелетните мускули предлага възможност за количествено определяне на скелетните мускули без допълнителни разходи или тежест при по-възрастни хора, които вече имат ЯМР на мозъка за всяко неврологично състояние, като лека деменция.“

Мускулна сила, свързана с риск от деменция

В последното проучване изследователите са набрали 621 участници без деменция на средна възраст 77,3 години.

Използвайки сканирането, те измерват темпоралните мускули на участниците и ги разделят на големи или малки. Общо 131 са имали голям и 488 участници са имали малък temporalis.

В своя анализ изследователите отчитат други променливи, които могат да играят роля в риска от деменция. Това включва възраст, пол, ниво на образование, семейно положение, размер на мозъка и статус на APOE-E4 - ген, свързан с деменция.

По време на средно проследяване от 5,8 години те открили, че тези с по-малък темпорален мускул имат повишен риск от развитие на деменция.

По-нататъшни анализи показват, че наличието на по-малък темпорален мускул е свързано с по-лоши резултати при когнитивни тестове. Също така, тази група е имала по-голямо намаление на общия размер на мозъка и размера на определени области на мозъка, важни за паметта, като хипокампуса и енториналния кортекс.

"Открихме, че по-възрастните възрастни с по-малки скелетни мускули са с около 60% по-склонни да развият деменция, когато се коригират спрямо други известни рискови фактори“, обясни съавторът проф. Мерилин Албърт.

Добрата новина е, че има начини за управление на саркопенията. Така че, като се намесват по време на процеса на стареене, медицинските специалисти могат да намалят риска от деменция.

Както обяснява съавторът проф. Шадпур Демехри, "Тези интервенции могат да помогнат за предотвратяване или забавяне на загубата на мускули и впоследствие да намалят риска от когнитивен спад и деменция."

Как да останете силни с възрастта

Medical News Today се свърза с Кейли Рей, физиолог по упражнения с магистърска степен по биомеханика, който работи като личен треньор в продължение на много години. Попитахме какви упражнения могат да правят по-възрастните, за да поддържат мускулна маса.

"Аз съм голям фен на тренировките на стол за възрастни хора, които се опитват да изградят мускули у дома“, каза тя. "Тези упражнения са страхотни за по-възрастни хора, защото не могат да се правят с друго оборудване освен стол и осигуряват допълнителна подкрепа за възрастни с проблеми с баланса.“

"Любимите ми упражнения на стол включват повдигане на стол, повдигане на краката в седнало положение и странични завои.“ За инструкции как да изпълнявате тези упражнения, MNT има задълбочено ръководство за упражнения на стол за възрастни хора.

"С чифт леки дъмбели възрастните хора също могат да правят сгъвания за бицепс, раменни преси, повдигания отпред към страни и други“, продължава Рей.

Поддържането на адекватни нива на протеин е важно

Наред с физическата активност е важно да се консумират достатъчно протеини - градивните елементи на мускулите.

Повечето възрастни в Съединените щати отговарят на препоръчителното количество протеин, но някои хора може да се нуждаят от повече от препоръчителното количество.

Изданието се свърза с Мади Галиван, регистриран диетолог относно важността на приема на протеини.

"Апетитът ни естествено намалява с напредване на възрастта, така че задоволяването на тези по-високи нужди от протеини може да бъде по-голямо предизвикателство. Но има много начини за включване на протеини като част от балансирана храна или лека закуска“, каза тя.

"Когато мислим за богати източници на протеини, хората обикновено мислят за месо, риба, млечни продукти и яйца, но е възможно да получите всички незаменими аминокиселини, от които се нуждаете, чрез растителна диета“, каза тя.

Gallivan се застъпва за подход на първо място с храната, "фокусиран върху подхранващи, висококачествени източници на протеини като леща, нахут, боб, пълнозърнести храни, като киноа и ечемик, както и разнообразие от ядки и семена. Това са не само фантастични източници на протеини, но също така са богати на фибри - хранително вещество, което повечето от нас биха могли да се възползват от консумацията на повече."

Галиван каза още, че текстурата на храни с високо съдържание на протеини понякога може да бъде предизвикателство за по-възрастните хора, особено тези с протези, но има много начини за адаптиране на храната.

"Например“, обясни тя пред MNT, "разбъркването на лъжица смлени ядки и семена в овесена каша е отличен начин за увеличаване на протеините на закуска, като същевременно поддържате храната лесна за ядене, а киселото мляко е друга чудесна възможност.“






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Зима 2024/2025 г.
Самолетна катастрофа в Казахстан
Григор Димитров в турнири през 2025-а година
Самолетна катастрофа в Южна Корея
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: