© Impact Press Group | | Всяка година зимата настъпва у нас с цялата си прелест по различно време и традиционно първият сняг изненадва водачите на автомобили. За да не се получава този нежелан ефект, е добре всички хора, които използват всеки ден автомобилите си, да се информират от прогнозата за времето кога ще падне първият сняг. Още по-добре е, ако водачите вземат мерки превантивно за зимните условия на шофиране, като го направят в края на месец октомври или в началото на ноември. Подготовката за зимното шофиране обаче не се изразява само в смяната на гуми и консумативи. Най-важни са уменията за управление на колата. Всички водачи трябва да подходят правилно към управлението на автомобила и да помнят, че през зимата автомобилът реагира по различен начин в сравнение с останалите сезони. При движение по заснежена настилка избягвайте необмислени действия с волана, газта, спирачката и смяната на скоростите, тъй като всички резки движения водят до загуба на сцепление, а оттам и до неприятни инциденти. Вместо това е по-добре да се придържате към по-ниска скорост на движение с повишено внимание към пътната обстановка и задължително да спазвате достатъчна дистанция спрямо останалите участници в движението. При потегляне отпускайте плавно съединителя, за да предотвратите буксуването на колелата. При автомобили с автоматична скоростна кутия изберете зимен режим на работа, който позволява по-лесно и сигурно потегляне на хлъзгав терен и потегляйте с малко газ. Една проба на спирачките малко след тръгване ще ви даде представа и усет за актуалното състояние на пътната настилка и сцеплението с нея.
Разбира се, преди това задължително трябва да погледнете в огледалата за обратно виждане и да се уверите, че няма движещ се зад вас автомобил.
Преминавайте с особено внимание под мостове или засенчени от гора или сгради участъци от пътя, защото те могат да бъдат заледени. Задължително за всички, които карат колите си през зимата, е да познават техниките за шофиране на хлъзгава настилка. Трудността на зимното шофиране идва най-вече от пътната настилка, която обикновено е покрита със сняг и лед, което намалява многократно сцеплението на гумите с пътя.
Поради това спирачният път на колата е по-дълъг и са възможни занасяния при завиване, буксуване при тръгване и др. Ако водачът е овладял техниките за зимно шофиране, до голяма степен ще може да подобри качеството на управление на автомобила и да шофира по-безопасно.
Източник: в. "Монитор" |