Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Знаете ли защо се твърди, че растенията са големи фенове на музиката на Вивалди и Бах?
Автор: Цвети Христова 16:20 / 10.11.2023Коментари (0)787
©
Мнозина от вас са чували, че цветята реагират на музиката. Но вярно ли е това? Sofia24.bg ще ви разкаже за експериментите, които са правени по света. Ръководителят на катедрата по ботаника в Annamalia University в Индия ръководи проучваня, които показват, че растенията растат по-красиво, когато са изложени на звука на музика. Изследователите искаха да видят на каква музика отговарят най-добре. Така беше направен експеримент при който те изложиха цветята на класическа музика, рок музика, но също и в район без музика. Резултатите показаха, че растенията реагират най-добре на класическа музика, по-специално на Вивалди или Лист. 

15 минути класическа музика на ден са достатъчни, за да могат растенията да растат по-бързо. Могат ли растенията да се наслаждават на музиката точно както ние? И може ли слушането на музика да им помогне да се развиват? Ако е така, може би не сме толкова различни, колкото изглеждаме. Възможната връзка между излагането на музика и скоростта на растеж на растенията е очарователна и може да позволи ново и по-дълбоко разбиране за живите същества, които ни заобикалят в домовете ни. 

Провеждани са експерименти и в селското стопанство, както и в оранжерии, и изглежда те наистина показват, че музиката насърчава растежа на растенията, пише bloomscape. Но не е толкова просто и все още има малко противоречия около тези открития. Защото възниква въпросите как "чуват" растенията и защо предпочитат Вивалди или Хари Стайлс? 

Въпреки че има проведени проучвания, които предполагат, че растенията наистина реагират добре на музиката, истината по въпроса все още е във въздуха. Като се има предвид това, доказателствата, които подкрепят идеята, са много убедителни!

Откъде тръгнаха тези твърдения за растенията и музиката?

"Тайният живот на растенията", публикуван през 1973 г. и написан от Кристофър Бърд и Питър Томпкинс, е разказ за "физическите, емоционалните и духовни отношения между растенията и човека“, които спомогнаха за популяризирането на идеята. Бърд и Томпкинс цитират научни изследвания, които предполагат, че не само музиката помага на растенията да растат, но и че те имат ниво на съзнание и могат интелигентно да реагират на хората. 

Ето какво пишат те: "Знаем, че природата пази много тайни, но изведнъж се изненадваме, че тревата, върху която стъпваме, мушкатото, на което се възхищаваме, е неизчерпаем извор на мистерии. Тази книга ще промени представата ви за света около вас. Ще се почувствате част от природата, ще усетите фините връзки, които обединяват човека, природата, Вселената в едно цяло“.

Едно от най-ранните изследвания на ефекта на музиката върху растенията е проведено през 1962 г. от д-р T. C. Singh. Той изложи балсамови растения на класическа музика и установи, че скоростта им на растеж се е увеличила с 20% в сравнение с контролна група, заедно със 72% увеличение на биомасата. След това той изложи културите на рага музика (индийска класическа музика) през високоговорители и установи, че те дават 25% - 60% повече от средното за страната.

Изследователите от университета Annamalia University експериментираха също така с музика на флейта и цигулка, като видяха положителни резултати, излагайки растенията и на вибрациите на традиционен индийски танц. В крайна сметка те заключиха, че цигулката е най-ефективният инструмент.

Тези резултати бяха възпроизведени от канадския инженер Юджийн Канби. Той изложи житни полета на сонати за цигулка на Бах и видя, че има 66% увеличение на добива. Същата година, в която беше публикувана "Тайният живот на растенията“, изследователят Дороти Реталак от Женския колеж в Колорадо обедини изследванията си върху растенията и музиката в своята книга: "Звукът на музиката и растенията“. 

Тя проведе експерименти, при които изложи растенията на различни видове музика, включително класическа, джаз и рок. Растения, изложени на по-успокояващата класическа и джаз музика, растяха към високоговорителя и дори се оплитаха около него. Растенията, изложени на рок музика, от другата страна, растат далеч от високоговорителите и показват признаци, подобни на преполиване. Може би растенията са наистина са големи фенове на Бах. Много от изследователите, които проведоха тези експерименти заключиха, че растенията проявяват емпатична реакция към музиката, която чуват. 

Най-добрата научна теория за това как музиката помага на растенията да растат е чрез това как вибрациите на звуковите вълни влияят на растението. Растенията транспортират хранителни вещества, протеини и органели в техните течности (цитоплазма) чрез процес, наречен цитоплазмен поток. Вибрацията на определени типове музика и звук може да помогне за стимулиране на този процес – в природата растенията могат да растат благоприятно около на места, където пеят птички или на места със силен бриз.

Въпреки че несъмнено ще намерите много градинари, които се кълнат, че растенията им растат по-добре, когато слушат Селин Дион, все още няма убедителни доказателства, че музиката помага на растенията да растат. Много ботаници критикуват експериментите, "доказващи“ този факт като псевдонаука или научно погрешни. Публикация от Калифорнийския университет в Санта Барбара посочва, че има толкова много променливи в тези експерименти, които може да не са били правилно управлявани или отчетени, като светлина и вода, въздушно налягане и почвени условия. 

Музиката е храна за душата, но дали е храна за растенията? Все още чакаме окончателен отговор. Но независимо от това дали възпроизвеждането на музика действително помага за растежа на растенията, най-малкото не може да навреди.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: