Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Георги Караманев за социалните мрежи: Гигантите вече знаят всичко за нас и ставаме все по-манипулируеми
Автор: Живко Кръстев 16:23 / 23.10.2023Коментари (0)301
© Личен архив
В технологичния свят се случват изключително интересни неща, но те остават необяснени за по-голямата част от хората. Те засягат неща, които са много по-големи от самия него и касаят въпроси, теми и проблеми, които засягат всички ни.  

Това каза програмистът и журналист Георги Караманев в предаването "Човекът на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Преди две години и половина той създава сайта "Дигитални истории“. Идеята се ражда спонтанно. "Бях преминал към програмиране и в един момент усетих, че се случват много интересни неща в тази област, които трябва да бъдат описани, а не се описват. И започнах стихийно – всяка седмица създавах по два доста дълги текста, изцяло некомерсиално, само за удоволствие и смисъл. Постепенно се натрупаха почти 300 текста. Имам идеи за поне още толкова. Оттук нататък голямото предизвикателство беше как да превърнем тези текстове в книга“, разказа Георги Караманев.  

Така с помощта на редактора Мирослав Александров той избира осем големи въпроса, на които се опитва да отговори. "На всеки от тях давам четири отговора. Два отговора – с текстове, които аз наричам "технологична публицистика“, текстове, в които се опитвам да представям технологичните теми едновременно достъпно, разбираемо, с малко по-човешки поглед и със собствена гледна точка, защото мисля, че това много липсва в представянето на такива теми. На всеки от големите въпроси разказвам и по две истории, доста разнообразни – от стартъпи до писатели, направили впечатляващи прогнози. Много беше трудно да избера любимите си истории. Мисля, че се получи нещо подредено и смислено, една по-голяма картина. С книгата се опитвам да дам една малко по-обобщена представа за това докъде сме стигнали и накъде отиваме“, обясни писателят. 

Най-голямата тема за него е информираността и начинът, по който се променя отношението ни към медиите. "Сега много често за много хора информацията се изчерпва с това да отвориш фийда на любимата си социална мрежа и каквото той ти подбере. Оттам нататък естествено, че и политиката ще последва тези процеси, след като там се формират най-големите масиви от информация. Но това дава огромни възможности за манипулация, защото алгоритмите са направени така, че ни карат да останем по-дълго в този фийд, което се случва като ни показват нещо, което много ни харесва, или като ни показват нещо, което много ни ядосва и сме готови да извадим шпагите и да спорим кой е прав. Възможностите за манипулация са свързани с това, че гигантите вече знаят всичко за нас. Така ние ставаме много по-манипулируеми същества“, смята Георги Караманев.  

Според него политиката днес е до голяма степен доминирана от това, което се случва в социалните мрежи. "Най-големите ни проблеми като общество – разделението, агресията, неспособността да се обединяваме, да търсим различната гледна точка и да я приемаме, са теми, които са родени до голяма степен от информационните технологии, за които не си даваме сметка“, коментира той.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи в България
Почина Лиъм Пейн
Парламентарни избори октомври 2024 г.
51-ото Народно събрание
Бюджет 2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: