Масови протести се очаква да залеят днес Гърция заради поредното затягане на коланите, което готви социалистическото правителство, за да намали бюджетния дефицит с 24 млрд. евро. Това условие са поставили Еврозоната и Международният валутен фонд пред Атина, за да отпуснат животоспасяващия за гръцката икономика пакет от 120 млрд. евро помощи за следващите 3 години. Част от новите мерки предвиждат: замразяване на заплатите в държавния и частния сектор за същия период от време; увеличаване на средната възраст за пенсиониране от 53 на 67 г. второ за годината увеличение на ДДС с 2-3 на сто (първото бе на 15 март, когато стандартната ставка скочи от 19% на 21%, ставката за хляба и други стоки от първа необходимост стана 10% от 9%, а за книгите и вестниците се увеличи с половин процент до 5 на сто);
Орязване на всички бонуси за държавните служители (включително тези за идване на работа навреме и за работа с компютър); затваряне на над 800 държавни предприятия.
Освен това, според либералния в. "Етнос", премиерът Георгиос Папандреу планира да намали с 1/3 броя на депутатите - от 300 на 200, пак с цел икономия на средства.
"Страшният съд иде! Условията за помощта, са невероятно тежки - ще ни изпият кръвта за 3 години", коментира консервативният в. "Елефтерос типос".
На днешния Ден на труда синдикатите организират три протеста в Атина под лозунга "Кризата да я платят тези, които имат". А на 5 май отново ще има национална стачка. "Искаме и ние да помогнем за излизане от кризата, но правителството продължава да удря само трудещите се", заяви пред Ройтерс синдикалният лидер Илиас Илиопулос. Той припомни, че кабинетът на Папандреу вече четвърти път ще затяга коланите на гърците, след като миналия октомври дойде на власт с обещания да помага на бедните и да облага с данъци богатите.
"Мерките са крайно необходими за оцеляването на страната ни, за бъдещето ни, за да се изправим на крака", оправда се Папандреу. А източник от Еврокомисията обяви пред АФП, че още в неделя, на среща на финансовите министри от Еврозоната, вече 6-месечната сага с помощта за Гърция ще приключи. Това може да значи само, че Папандреу вече е приел условията, посочи АФП. Гърция търси спешно поне 8,5 млрд. евро, за да финансира пакет от държавни облигации, чийто падеж е на 19 май.
Междувременно вчера агенция "Муудис" понижи кредитния рейтинг на 9 гръцки банки, сред които Националната банка, "Евробанк ергасиас", "Алфа банк" и "Пиреос".
Защо да спасяваме грък милиардер, питат се немците
Защо да спасяваме грък милиардер, питат се немците, след като стана ясно, че Берлин ще даде на първо време на Атина 8,4 млрд. евро, за 3 г. сумата може да стане 30 млрд.
"Той е много богат и скоро ще прибере много германски пари", негодува в. "Билд". Става въпрос за най-богатия грък Спирос Лацис (63), чието състояние според "Форбс" се изчислява на 4 млрд. евро. Неговата империя "EFP Group" спасява Гърция, като купува през 1998 г. закъсала банка, а в замяна правителството го прави съдружник в "Хеленик петролиум". След приемането на еврото изкупува държавен дълг за 12 млрд. евро, но по-късно прибира огромни лихви.
"Сега немските данъкоплатци имат грижата да не се накърни богатството му. От идната седмица ще му пълнят джобовете", коментира ядно "Билд".
Очаква се идния петък Бундестагът да приеме закон, с който ФРГ ще гарантира 8,4 млрд. евро кредит за Гърция. Същия ден той ще бъде внесен в Бундесрата, където са представени 16-те федерални провинции. Но 5 от тях, управлявани от социалдемократи, плашат с бойкот, ако като гаранти не бъдат привлечени и банките, отпускали кредити на Гърция и трупали печалби от лихви. Още по темата
Източник: в. "Труд" |