Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Истината зад евтините дрехи, които поръчвате от "Шейн", работи се по 75 часа на седмица и се плаща за бройка
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 13:23 / 16.01.2025Коментари (3)943
©
Постоянното бръмчене на шевни машини е един от най-често срещаните звукове из необятните фабрика на Гуанджоу, процъфтяващо пристанище река Джудзян в Южен Китай.

Този звук дрънчи през отворените прозорци на фабриките от сутрин до късно през нощта, докато завършват тениските, късите панталони, блузите, панталоните и банските костюми, които ще бъдат изпратени, за да напълнят гардеробите на хора от над  150 държави.

Това е характерният звука на квартал Panyu, мястото, известно като "селото Шейн“, лабиринт от фабрики, които захранват най-големия търговец на дребно за бърза мода в света.

"Ако има 31 дни в месеца, то аз ще работя 31 дни“, казва работник пред BBC.

Повечето обаче казват, че имат само един почивен ден в месеца.

BBC прекарва няколко дни там: посещава 10 фабрики, разговаря с четирима собственици и повече от 20 работници. 

Те стигат до нормалния извод, че туптящото сърце на тази империя е работна сила, която седи зад шевни машини, около 75 часа седмично в нарушение на китайските трудови закони.

Тези часове не са необичайни в Гуанджоу, индустриален център за работници от най-затънтените китайски села, търсещи по-висок доход.  

Нарастват обаче списък от въпроси към Шейн, някога малко известна компания, основана от Китай, която се превърна в глобален гигант за малко повече от пет години.

Все още частна собственост, тя бе оценена на около £54 милиарда паунда ( милиарда) и вече се оглежда за потенциално листване на Лондонската фондова борса.

Нейният възход обаче е съпътстван от противоречия относно отношението към работниците и обвиненията в принудителен труд.

Миналата година компанията призна, че е открила деца, работещи във фабриките й в Китай.

Компанията посочи в изявление, че "Шейн се ангажира да осигури справедливо и достойно отношение към всички работници в рамките на нашата верига за доставки“ и инвестира десетки милиони долари в укрепване на китайската икономика.

В него се добавя: "Ние се стремим да наложим най-високите стандарти за заплащане и изискваме всички партньори по веригата за доставки да се придържат към нашия кодекс за поведение. Освен това Шейн работи с одитори, за да гарантира сигурност.“

Успехът на Шейн се крие в обема. Онлайн инвентарът им достига стотици хиляди – и големи отстъпки: рокли по 10 паунда, пуловери от 6 паунда. Като цяло средните цени се движат около 8 паунда.

"Обикновено работим между 10 и 14 часа на ден. В неделя работим около три часа по-малко“, казва 49-годишна жена от Дзянси, която не желае да назове името си. 

Тя е на уличка, където десетина души са се скупчили около редица табла за обяви.

Те четат обявите за работа на дъската, докато разглеждат шевовете на чинос панталони, преметнати върху нея.

Това е веригата за доставки на Shein. Фабриките имат договор да правят дрехи по поръчка - някои малки, други големи. Ако панталоните са хит, поръчките ще се увеличат, както и производството. След това фабриките наемат временни работници, за да отговорят на търсенето, което техният постоянен персонал не може да задоволи.

Работникът мигрант от Дзянси търси краткосрочен договор.

"Печелим толкова малко. Разходите за живот сега са толкова високи“, казва тя и добавя, че се надява да спечели достатъчно, за да изпрати обратно на двете си деца, които живеят при баба и дядо си.

"Плащат ни на бройка . Зависи колко труден е артикулът. Нещо просто като тениска е един-два юана по-малко от долар на парче и мога да направя около дузина за час“, допълва тя.

Навсякъде около нея работници пресмятат колко ще им платят, за да изработят всяка дреха и колко могат да изработят за един час.

Стандартното работно време от 08:00 до доста след 22:00 часа, установява BBC.

Определен брой служители работят и повече от това. Отбелязва се, че основната заплата без извънреден труд е 2400 юана, или 265 паунда, което се равнява на 327 долара (б.р. - около 620 български лева).

6512 юана, според Asia Floor Wage Alliance, пък са необходими за нормален живот. Работниците, с които BBC разговаря, казват, че успяват да спечелят някъде между 4000 и 10 000 юана на месец за седем работни дни без почивка.

"Тези часове не са необичайни за Китай, но е ясно, че са незаконни и нарушават основните човешки права. Това е крайна форма на експлоатация и това трябва целият свят да го разбере“, каза Дейвид Хачфийлд от хуманитарна организация.

Средната работна седмица не трябва да надвишава 44 часа, според китайските трудови закони, които също гласят, че работодателите трябва да осигурят на работниците поне един почивен ден седмично. Ако работодател иска да удължи тези часове, трябва да е по наистина необходими причини.

Въпреки че централата на Shein сега е в Сингапур, по-голямата част от продуктите й се произвеждат в Китай.

И успехът на Шейн привлече вниманието на Вашингтон, който е все по-предпазлив към китайските фирми.

През юни избраният от Доналд Тръмп за държавен секретар на САЩ, Марко Рубио, каза, че има "сериозни етични опасения“ относно "дълбоките връзки на Шейн с Китай. 

"Работя в тези фабрики повече от 40 години“, каза една жена, която има само 20  минути за обяд.

Вътре фабриките не са тесни. Има достатъчно светлина и са вкарани вентилатори с промишлени размери, за да охлаждат работниците. Огромни плакати призовават персонала да докладва за непълнолетни работници - отговор на откриването на два случая на детски труд във веригата за доставки миналата година.

BBC разбира, че компанията следи по-отблизо своите доставчици преди плановете си да стане публична на Лондонската фондова борса.

"Това е свързано с тяхната репутация.Ако Shein успее да постигне IPO, това означава, че те са признати за надеждна компания. Но ако искат да запазят доверието на инвеститорите, те трябва да поемат известна отговорност“, казва Шенг Лу, професор по изучаване на модата и облеклото в университета на Делауеър

Едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправена Shein, са обвиненията, че доставя памук от китайския регион Синдзян.

Имаше обвинения, че се произвежда с помощта на принудителен труд от хора от мюсюлманското уйгурско малцинство - обвинение, което Пекин последователно отрича.

Основно предимство е, че веригата за доставки на Shein е в Китай:

"Много малко държави имат пълна верига за доставки. Китай има това – и никой не може да се конкурира“, казва още казва Шенг Лу.

Амбициозни конкуренти като Виетнам и Бангладеш внасят суровини от Китай за производството на дрехи. Но китайските фабрики разчитат изцяло на местни източници за всичко - от плат до ципове и копчета. Така че е лесно и бързо да се правят различни дрехи.

Това работи особено добре за алгоритъма на Шейн, който определя поръчките. Ако купувачите многократно кликват върху определена рокля или прекарват по-дълго време в разглеждане на вълнен пуловер, фирмата знае, че трябва да поиска от фабриките да произвеждат повече - и то бързо.

За работниците в Гуанджоу това може да бъде предизвикателство.

"Шейн има своите плюсове и минуси. Преди тях произвеждахме и продавахме дрехи сами. Можем да оценим разходите, да определим цената и да изчислим печалбата. Сега Шейн контролира цената и трябва да помислим за начини за намаляване на разходите", казва собственик на три фабрики

Компанията изпраща около един милион пакета средно на ден, според данни на ShipMatrix, логистична консултантска фирма.

"Шейн е стълб на модната индустрия. Работя в Шейн от самото създаване и бях свидетел на възхода му. Честно казано, Shein е страхотна компания в Китай. Мисля, че ще става още по-силна, защото плаща навреме. Това е компанията, която заслужава най-голямо доверие, допълва собственикът.

Шейн, със своите изтощителни часове и понякога по-ниски заплати, може да не е източник на комфорт за всички свои работници. Но това е повод за гордост за някои.

"Това е приносът, който ние, китайците, можем да направим за света. Работните часове са дълги, но се разбираме добре. Ние сме като едно голямо семейство“, каза 33-годишна ръководителка от Гуангдонг, която не пожела да назове името си.

"Някои хора работят и до полунощ, защото искат да печелят повече пари, казва собственик на фабрика.

В края на краищата в Лондон, Чикаго, Сингапур, Дубай и толкова много други места някой търси следващата си голяма инвестиция.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Китай е диктатура, която бива обслужвана от някакви си хлебарки....хлебарките работят здраво! Смисъл, чак сега ли го разбирате???? И между другото, ако не се работи така, производството едва ли би се преместило там или поне в този обем!
0
 
 
капиталистическа експлоатация в една комунистическа държава. ха де ?
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Катастрофи в София
Кабинетът "Желязков"
Избори в САЩ
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Благоевградчани във facebook
RSS за новините
Статистика: