© | Най-богатият източноевропеец до няколко седмици може да купи "Теленор" и е сред кандидатите с най-силни оферти за "Нова телевизия". Ако и двете сделки станат факт, Петр Келнер тази година ще се превърне и в един от най-влиятелните хора не само в Чехия, но и в България. Защото ще контролира мобилния оператор с най-големи приходи от тази дейност и медийната група, която е лидер по оборот.Новината, че холдингът му е избраният кандидат от Telenor за придобиване на телеком бизнеса в България, Сърбия и Черна гора, бе потвърдена пред "Капитал" от три източника, много близки до преговорите. А за "Нова" информацията от две места е, че групата му е подала оферта в края на януари и тя е сред най-добрите. За капак чешки медии пък преди два месеца написаха, че Келнер участва в консорциум, който е искал да придобие дейността на американската компания майка CME в целия регион, част от която е bTV. "Капитал" не намери потвърждение за такива преговори в България и участие на Келнер в тях, като според няколко източника там сделката е в много начална фаза.
Отсега е трудно да се предскаже как влизането на Петр Келнер би променило медийния и телеком пазара в страната. Ако се съди по опита му дотук (виж профила му), двата сектора не са му чужди, но не са и ядрото на бизнеса му. Неоспоримият факт е, че желание да напуснат България имат два скандинавски инвеститора - Telenor и MTG. А други западноевропейски и американски компании не смятат вече, че мястото и двата сектора си струват вложението.
За Келнер накратко
Началото на бизнеса си Келнер прави с търговия с копирни машини, а впоследствие по време на масовата приватизация прави инвестиционния фонд PPF, който през годините се разраства до огромна инвестиционна компания с разнообразни интереси. Келнер ще навлезе в България именно чрез PPF. Групата управлява активи за над 35 млрд. евро в индустрии като банки, застраховане, биотехнологии, земеделие и имоти. Чрез различните си бизнеси присъства в много държави като Русия, Словакия, Китай, Румъния, САЩ, Франция, Виетнам и др. Келнер вече има опит и в телекомуникациите, където държи над 80% от О2, най-големия оператор в Чешката република и номер три в Словакия, с общо над 7 млн. абонати на мобилни услуги в двете страни. Собственик е и на компанията за телекомуникационна инфраструктура Cetin. Келнер е определян от Forbes като най-богатия човек в Централна и Източна Европа със състояние от 16 млрд. долара.
Сегашните стъпки всъщност няма да са първото бизнес начинание на Келнер в България. Макар и индиректно той присъстваше на българския застрахователен пазар - във "Виктория", чрез смесеното дружество Generali PPF Holding, с което навлезе през 2008 г. В него италианският гигант Assicurazioni Generali държеше 51%, а PPF Group - останалите 49%. Впоследствие италианците изкупиха дела на групата на Келнер и станаха едноличен акционер. PPF запази интересите си в сектора в Русия и страните от ОНД.
Балканският телеком
Бизнесът на Telenor в България, Сърбия и Черна гора има общи приходи от над 740 млн. евро и над 6.3 млн. абонати. Все още не е ясно дали сделката ще включва и подразделението в Унгария, което е най-голямото от бизнеса на Telenor в региона - с общи приходи за миналата година от над 475 млн. евро. От норвежката група обявиха преди две седмици, че има интерес от купувач към всички активи в ЦИЕ, без да дават повече подробности. Сега от компанията отказаха официален коментар за "Капитал" за избора на чешкия купувач, като заявиха, че не коментират пазарни слухове. Същото каза и официалният говорител на PPF Зузана Мигдалова.
Не е известна и окончателната цена, което естествено ще зависи от участието на унгарския бизнес в сделката. Според специализираното издание Mergermarket дейността в България, Сърбия и Черна гора се оценява на 2 млрд. евро.
Сега текат преговори между Telenor и PPF, които по информация от продавача се очаква да приключат през първото тримесечие. После ще са нужни разрешения от местни регулатори, като поне в България КЗК има малко над месец за произнасяне. Така че реално плащане на цена и прехвърляне на акции може да има в началото на лятото.
За българския пазар промяната ще е, че секторът става по-отдалечен от световните телекоми. Най-големият по приходи - БТК, се контролира от българина Спас Русев, а "Мобилтел" - от мексиканеца Карлос Слим през Telekom Austria.
Телевизионна новост
Холдингът на Келнер е подал обвързваща оферта и за българската "Нова телевизия" пред собственика й - шведската Modern Times Group (MTG). Срокът изтече последния петък на януари, броят на получените предложения е неизвестен, но е сигурно, че предложението на PPF е сред най-силните, ако не и най-доброто, твърдят два източника на "Капитал".
За желание на собственика да се раздели с медиата се говори още от началото на миналата година, като спряганата цена беше над 100 млн. евро. Шведите платиха близо шест пъти повече за телевизията през 2008 г.: 620 млн. евро. Новата стратегия на MTG е да излезе от пазара на традиционна телевизия и да стане доставчик на съдържание. Само преди седмица компанията продаде скандинавския си медиен и развлекателен бизнес на датския телеком TDC. "Нова" остава единствената традиционна телевизия в портфолиото на MTG, след като групата излезе от Чехия, балтийските държави и Франция. Българският бизнес отчита растеж на приходите и рекламата, и то на пазар с по-малко зрители.
Пролетта на тази година имаше преговори с дългогодишния мениджър на "Нова" и миноритарен акционер Дидие Щосел, но до сделка не се стигна. От края на лятото започна структурирана продажба, с покани към световни медийни и финансови инвеститори. Сроковете бяха удължавани няколко пъти, което говори, че едва ли е имало тълпа от кандидати.
Компанията майка на bTV - Central European Media Enterprises (CME) , също търси купувач на бизнеса си в България, Чехия, Словакия и Румъния. Тази дейност е оценена на около 2 млрд. евро. Чешки медии съобщиха в края на ноември, че Келнер се готви да наддава в консорциум заедно с други местни и словашки инвеститори, като в сделката участие може да вземе и китайската енергийна компания CEFC. За тези инвеститори основният интерес от целия пакет е към чешката телевизия Nova и словашката TV Markíza, но очакванията са сделката да е блокова и да включва целия регионален бизнес, т.е. и bTV. Информацията така и не беше потвърдена, а оттогава не е имало движение по евентуална сделката.
Когато имаш пари
PPF Group има достатъчно свободен капитал, след като преди време се провали сделката за покупка на пивоварната Pilsner Urquell от SABMiller. Печалбата на регистрираната в Холандия група за първите шест месеца на 2017 г. нарасна с почти 20% до 293 млн. евро. Само за последните няколко месеца конгломератът купи няколко компании в различни страни. През ноември даде около 400 млн. евро за известния железопътен производител Skoda Transportation, пред придобиване е на огромен имот в Букурещ за 90 млн. евро, както и на румънска газова компания. Групата продължава да разширява успешния си бизнес с потребителски кредити в Китай под бранда Home Credit.
Китайските връзки на PPF предизвикват и други спекулации. Преди време се твърдеше, че Келнер иска да се раздели с дела си в оператора О2, като слухът беше, че преговаря за продажба именно със CEFC - същата китайска компания, която се интересува и от бизнеса на CME в региона. За финансов инвеститор като PPF бъдещото излизане от телекомуникационния или телевизионния бизнес е твърде вероятно. Успокоително е, че дотук компаниите продължават да се развиват, след като са станали собственост на групата му. А ако последва препродажба на българските активи, най-големият риск е те са се окажат притежание на местни представители на задкулисието, за които нормата на печалба не е важна - ценност са влиянието и информацията.
Източник: в.Капитал |