Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Огромен интерес в Япония към българска книга за траките
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 12:01 / 30.03.2018Коментари (4)6529
©
Огромен интерес в Япония породи появата на първата по рода си книга за траките и тяхната култура в страната на изгряващото слънце, съобщава БНТ. Автор е известната наша археоложка професор Диана Гергова. Името й стана известно по света още преди 7 години, когато тя и екипът откриха уникалното златно съкровище край Свещари.

"Племето на гетите и златните съкровища - светът на Древна България - траките". Така са нарекли книгата японските преводачи и издатели. От нея японските читатели ще разберат след 24 века за гетите - северните траки, населявали Североизтока на днешна България. Ще узнаят, че са ги наричали Племето на пророците и на безсмъртието. Затова в съкровището от най-високата 20 метрова могила в царския некропол на гетската столица - Даусдава - Градът на вълците, конете са погребвани прави.

Четири века преди Христа гетите са били едно духовно ниво по-високо от останалите народи на Европа. С развита медицина, математика, астрономия, астрология, а гетският владетел Котела подписал договор с Филип Македонски и му дал дъщеря си Меда за съпруга след майката на Александър Велики. И какво ли още не за северните траки може да открие японският читател в тази невероятна книга, възкресила един още по-невероятен свят.

На двадесетата година от разкопките Диана и екипът достигат до съкровището. Уникалната диадема е една от трите български находки в нашумялата в Япония изложба "Златната легенда - Средиземноморските съкровища".

И неслучайно проф. Диана Гергова работи 35 години заедно с японските си колеги. Японски доброволци идват у нас на разкопки. Повече от 30 години изкуствени спътници на Токайския университет наблюдават нашите тракийски могили. За японците хилядолетната култура по българските земи е неотменна част от световната култура.






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 29.01.2019 г.
0
 
 
Ареала/територията/ която са обитавали така наричаните гети,готи, траки, сармати, витини, дардани и т.н. е доста обширен /защо ли/ Ами ето един от отговорите - защото хората обитавали тези земи са имали високо за времето си /не е изключено и до днес, тъй като няма аналог/ културно-цивилизационно развитие, което е карало всички околни племена и народи да искат да живеят както тях и заедно с тях. Не случайно другарите японци се гордеят / те поне пазят свято историята си/ с това, че техни хора са служили в армията на някогашните българите. Това, че в северна Индия има крепостна стена подобна на китайската и наричана до днес Кумбалгарх със сигурност също не е случайно. Та колкото и да е имало някога племена и народи, живеещи заедно с тези силно напред в развитието си тогавашни бели хора, днес могат и или вече предявяват своите искания за парченцето история, което им се полага. Това е "нормално" в условията на свят живеещ все още с правилото "разделяй и владей", но е в дисонанс с реалната история и онова желязно правило, което са донесли някогашните деди на тези хора, а именно "да не позволяват на силата да властва над разума". Дерзайте пак да настъпи времето когато ние от това човечество ще се осъзнаем /поне това показва кръговрата на световната история/.
-1
 
 
Чудесна новина. Както има Петър Петров, така и това северняшко племе гети е носело името на цялата тракийска общност. След като Рим е наложил своята власт над нашите земи в 46г., траките вече се наричат гети - и на Балканите, и в Мала Азия. С "леката ръка" на Йордан, от 6-ти век гетите стават готи - доказано от трудовете на проф. Асен Чилингиров, проф.Ганчо Ценов, руснака Сергей Лесной (Парамонов) и други. След Никейския събор обществото на Балканите и в Мала Азия е разцепено на тези, които стават православни, и тези, които се вдигат на защита на свещената си дотогавашна религия. Отказалите православие започват да ги наричат българи. Вижте кога се е състоял Никейския събор, и от кога са първите извори за българите. Съответно траките са гети, мизи, а сетне българи. Просто и логично. Не сме дошляци от някъде, ами сме си местния тракийски народ.
-2
 
 
Само че турците вече са стигнали до уникалното историческо откритие, че траките (всъщност - тюрките, според тази теория) са изначалното население на Балканите и Мала Азия, така че те имат всички основания да претендират за "духовно" и териториално право над тези земи...
Коментарите са на публикуващите ги. Blagoevgrad24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
Катастрофи в България
Зима 2024/2025 г.
Война в Сирия
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Благоевградчани във facebook
RSS за новините
Статистика: