© Bulfoto | | Основна цел на предстоящата двайста българска антарктическа експедиция е построяването на нов параклис на името на св. Иван Рилски. На базата ни в Антарктида на остров Ливингстън вече има такъв параклис, но новият ще бъде изграден на по-хубаво място и ще е по-просторен. Българският параклис е вторият православен храм на цяла Антарктида. Вече тече усилена подготовка за тазгодишната експедиция на българската база на Антарктида на остров Ливингстън, обяви проф. Христо Пимпирев - директор на Националния център за полярни изследвания и на Антарктическия институт.
Първата група от деветима антарктици ще тръгнат от България на 2 ноември и ще пристигнат на българската база на Антарктида около 12 ноември.
"Тръгна вече един микробус, натоварен с ветрови генератори, българско сирене, малко българска ракия, български мед - неща, които са типично български и искаме да занесем на базата. След пет-шест дни микробусът трябва да бъде в испанското пристанище Картахена, където е изследователският кораб "Лас Палмас".
Той ще отплава след десет дни за Антарктида", каза проф. Пимпирев.
"Тази година научната програма е доста амбициозна. Имаме един български проект за изследване на глобалното затопляне на климата - какво влияние оказва върху морските бозайници, основно тюлените, и върху растителността - лишеите. Ще се изследва и радиационният фон на континента. Това е един проект, който се финансира от Националния фонд за научни изследвания. Тази година той отпусна една сума, за да има и български проект в Антарктида. Ще се работи и по един мултинационален проект, в който участват учени от България, Испания, Португалия, Аржентина. Този проект е свързан също с глобалното затопляне на климата, което е много отчетливо в Антарктическия полуостров, където е българската база. Ще се изследва замръзналата почва. Още миналия сезон бяха поставени прецизни датчици, които вземат данни за температурите, за влажността на въздуха както на повърхността, така и в дълбочина в почвата. Това са основните два проекта. Има един медицински проект за това как реагира човешкият организъм на тези екстремни условия. Той е на проф. Николай Цанков", каза проф. Пимпирев.
Източник: в. "Монитор" |