© Blagoevgrad24.bg | | Чужденците, които търсят къде биха могли да плащат по-нисък данък върху доходите си, може да си съберат багажа и да се преместят в България. Макар по света да няма живот без данъци, все пак някои държави имат по-изгодни данъчни системи и тази на малката балканска държава е една от тях, пише "Уолстрийт джърнъл".Изданието цитира проучване на американската компания AIRINC, която събира и анализира данни за международната мобилност, за да покаже кои страни предлагат предимства за чужденците.
За да определи кои държави са най-изгодни и кои - най-неизгодни за данъкоплатци, които не са граждани на конкретната страна, компанията е проучила данъчните системи на 125 държави, като се базира на критерия пределна данъчна ставка.
Той измерва данъка, който трябва да се плати за нарастване с една единица на паричния доход. С други думи - колкото по-голям е доходът, толкова по-висока е ставката.
Резултатът е следният: най-добри за чуждестранните данъкоплатци са страни като България и Казахстан, които имат плосък данък върху доходите в размер на 10%. На обратния полюс е Словения с 61,10% пределна ставка, следвана от Белгия с 59,60%, Португалия с 59,1% и Финландия с 56%.
В Испания квалифицирани чужденци плащат данък в размер на 24,75% от брутния доход за първите пет години, което е значително по-ниско от пределната ставка след това - 51,9%.
Все пак в страните с високи данъци има косвено компенсиране. Според изследването Швеция е сред най-лошите данъчни места за чужденците, но пък същото време скандинавската страна е хвалена заради социалните си система и качеството на нейното здравеопазване и образование. |