Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
120 спряха огъня в Пирин с кирки, лопати и резачки
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 15:14 / 21.11.2011Коментари (0)142
"Такъв пожар през зимата, на труднодостъпно място и на такава височина се случва за първи път. Ако беше средата на лятото, да приемем, че може да има и самозапалване от напечено стъкло например. Ама при това студено време, даже някъде и сняг беше паднал, откъде ,ако не от човек, ще тръгне искрата."

Така коментират в Банско странния пожар, избухнал в петък следобед под връх Каймакчал, на около 2600 м височина в резервата "Юлен" в гранците на НП "Пирин".

Два дни горят сухи треви и клек на площ от около 100 дка, на около 600 м по права линия от най-близката хижа "Демяница".

Вчера първоначалната суматоха беше утихнала и организацията по гасенето на огъня беше като по учебник. Още в 6 часа сутринта с двайсетина джипа и газки към труднодостъпния терен се отправиха около 120 души. Пожарникари, горски работници, служители в НП "Пирин", планински спасители и доброволци атакуваха Пирин.

"От 2 г. съм доброволец в ПСС, участвал съм вече в доста акции по планинско спасяване, но в гасене на пожар ще ми е за първи път. Трябва да има и такива хора като нас, да милеят за планината и да се включват винаги, когато има нужда", каза 25-годишният Атанас Уков, един от най-младите планински спасители, на тръгване към мястото на пожара.

С високопроходими автомобили за около час всички стигнаха до хижа "Демяница", откъдето поеха пеш към Газейска долина, под връх Каймакчал, въоръжени с моторни резачки, кирки, копачи и лопати. Оборудването и раниците им тежаха по над 10 кг. Пеша от хижата до мястото на огъня се стига за около два часа по тесни и стръмни пътечки. Групите за гасене са предвождани от планински спасител, който познава терена и може да води останалите по възможно най-безопасните пътеки, а ако се наложи и да окаже помощ.

Кризисният щаб, начело с кмета Георги Икономов е базиран в хижата.

В базата на планинската спасителна служба пък е своеобразният втори щаб, защото само спасителите имат мощни радиостанции и поддържат връзка с хората в Пирин. Огнищата са се разпрострели в улеи, където няма сигнал на мобилни телефони.

"В събота през нощта заради ниските температури, мъгла и влажност пожарът не се е разраснал. На камерите сутринта се виждаше само слаб пушек", коментира шефът на ПСС Румен Баряков, който следи на монитор в реално време камерата на фирма "Юлен", концесионер на ски зоната, която е поставена на платото под вр. Тодорка. В събота следобед тук-там са се появявали пламъци, но вчера те не се виждаха.

"Слънцето напече силно и вижте какъв гъст дим пак се надига, а тъкмо беше намалял", забеляза към 10 ч дежурният спасител Методи Баненски, който координира движението на групите от базата и едновременно следи и монитора.

"Шефе, огънят отвсякъде опира в морени, скоро ще стигне и до рекичката, така че засега положението е обнадеждаващо. Локализираме вътре огнищата с просеки", докладват му по радиостанцията от подножието на Каймакчал. Заради особеностите на клека, който е силно смолист и с гъста коренова система, горенето трудно се спира и създава впечатление, че камъните по земята горят, обяснява кметът Икономов, който е на мястото. Няма засегнати иглолистни гори, а времето бе благосклонно и нямаше силен вятър, който да спомага разрастването.

Още в събота вечерта хеликоптер на "Юлен" кацна в Банско с готовност да се включи в гасене по въздуха, ако се наложи. Предвидено бе и зареждане от изкуственото езеро на Бъндеришка поляна, от което се пълнят оръдията за изкуствен сняг. В очакване бе и летателна техника от авиобазата в Крумово. На няколко пъти имаше опасения, че без изливане на вода от въздуха няма да се угаси, но после пожарникарите на мястото се отказваха да подадат сигнал за излитане.

"Ясно е, че засегнатата територия няма как да бъде спасена и ще си доизгори, но целта ни е да не се разпростре и да слезе в ниското, където са дърветата. Засега се справяме. Тежко е заради недостъпната местност и липсата на всякакви възможности за придвижване на техника. Хората обаче са мотивирани и амбицирани да се справят със стихията", обясни кметът Икономов.

Хижарят на "Демяница" Георги Гемков обясни, че всичко е локализирано и няма опасност от разширяване на територията. "Виждаме само дим, но доста по-малко от вчера. Всички участващи се справиха отлично. Остават само малки огнища", допълни той.

Заместник-кметът Сашка Въчкова пък дежури в общината. Там до обяд се бяха обадили над 50 души доброволци, които настояваха да се включат в гасенето. "Засега нямаме повече нужда. Ако се наложи да слязат част от групите, тогава ще ви повикаме да ги смените. Оставете си телефоните и имайте готовност", отговаряше зам.-кметицата на мераклиите. В същото време обясни, че вече втори ден нито една природозащитна организация не се е обадила официално да предложи помощ.

"На жълтите павета в София са много кресливи в защита на Пирин, а когато трябва не на думи, а на дела да покажат загрижеността си, никакви ги няма. Скачат срещу ски зоната, но точно хората от лифтовете бяха първи на мястото", ядосваха се банскалии.

В града втори ден вървят различни версии за необичайния пожар. Всички са категорични, че не е случаен, а е резултат от човешка ръка. Не вярват да е умишлен, защото не горят дървета, които после да се преработват, или пък да се налага допълнителна санитарна сеч. Абсурдно е и да се мисли за нова писта на изгорялото място, защото в границите на резервата това няма как да стане.

Най-възможната версия е случайни туристи да са хвърлили фас или да не са доизгасили огън. Тази част на Пирин е една от най-красивите, но рядко посещавана от планинари, защото няма официални маркирани пътеки. Въпреки това винаги се намират хора, които да отидат на поход в района. Другата версия е ловджии бракониери, също нарушавайки забраната, да са стреляли по диви кози и да са подпалили клека.

Полицията започна разследване, но до истинската причина за огъня трудно ще се стигне. След окончателното загасяне на огнищата ще влязат пожарникари и разследващи за оглед, за да установят поне откъде е тръгнало запалването.

Вчера към 14 ч хеликоптерът на фирма "Юлен" направи няколко кръгчета над мястото, за да се огледа ситуацията. Установено било, че има няколко малки огнища, които няма как да се разпрострат и не са опасни. "Преценихме заедно с пожарникарите, че повече няма какво да свършим в планината, и започнахме да изтегляме групите към града.

Пожарът е загасен, съобщи късно снощи комисар Костадин Ташков - началник на областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението".

Източник: в. "24 часа"






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Парламентарни избори октомври 2024 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Опасен ли е популярният сред младежите в България райски газ?
България в еврозоната
Грипна епидемия обхвана страната
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: