© Blagoevgrad24.bg | | Неправителствени организации и граждански групи от коалицията "За да остане природа в България" предупреждават, че се подготвя застрояване "на парче" на Национален парк Рила и буферната зона. Те вече изпратиха своите отрицателни становища по доклада за оценка на съвместимостта с европейската екологична мрежа Натура 2000 на подробния устройствен план на село Паничище в Рила планина. Становища по него могат да се внасят до 15 юли включително. За какво става въпрос?
През 2005-2006 г. Министерството на околната среда и водите върна за преразглеждане проекта за общ устройствен план на ски центъра "Паничище-Езерата-връх Кабул" с възложител Община Сапарева баня, тъй като той навлиза сериозно в Национален парк Рила. Скандалното е, че сегашният подробен устройствен план на село Паничище, който се процедира, е всъщност част от върнатия общ устройствен план на ски центъра "Паничище-Езерата-връх Кабул". Тоест в момента ски проектът се прокарва на парче, а кметът на Сапарева баня и фирмата "Рила спорт" са сред яростните привърженици на т.нар. поправка "Витоша ски" в Закона за горите, която дава държавни гори за застрояване със ски и всякакви други съоръжения.
Какъв е проблемът на подробния устройствен план на село Паничище?
Планира се изграждането на 5000 легла в село Паничище в добавка към съществуващите 1500 и новосъздадените 200-400 легла през последните години. Тези легла ще могат да се продават само ако в Рила се построи новия ски курорт. Така, ако подробният устройствен план на село Паничище бъде одобрен, община Сапарева баня ще започне да настоява, по вече известния пример на община Разлог в Пирин, да се допусне строителството на ски зоната "Паничище-Езерата-връх Кабул".
В случая се прави подробен устройствен план, преди да има одобрен общ устройствен план. Той попада в орнитологично важното място "Рила", предложено по законовия ред с пълна документация за включване в европейската екологична мрежа Натура 2000 още на 21 юли 2006 г. Според Европейската комисия орнитологично важните места са научната референция за включване в мрежата от Специално защитени зони с природозащитни мерки. Въздействието на бъдещия антропогенен натиск върху тази ценна за птиците зона не е анализирано в доклада по оценка за съвместимост. Според доклади на дирекцията на Национален парк Рила и проучвания на зоолози от БАН във вековните гори от смърч и бял бор около Паничище се срещат много видове с консервационно значение като глухар, лещарка и врабчова кукумявка.
Също така, в доклада за оценка за съвместимост с Натура 2000 липсва оценка за кумулативното въздействие на други проекти в Рила, включително общия устройствен план на ски центъра "Паничище-Езерата-Кабул", липсва коректна информация за разпространението на целеви видове птици и бозайници, не е оценен косвения и дълготраен ефект за много от видовете (птици, бозайници, безгръбначни) в резултат от пребиваване на големи групи хора през размножителния период, строителство, шумово замърсяване, навлизане на инвазивни видове и конкуренти, опасност от пожари; не са разглеждани никакви сериозни алтернативи и др.
Кои са хората, които стоят зад проекта на ски центъра "Паничище-Езерата-връх Кабул"?
Това са хората, които построиха лифт от хижа Пионерска до хижа Рилски езера без оценка за въздействие върху околната среда, без оценка за съвместимост с европейската екологична мрежа Натура 2000 и без концесия в изключителна държавна собственост (една трета от лифта попада в Национален парк Рила). Те разшириха и асфалтираха горски път, без да му направят оценка за въздействие върху околната среда. Докато строиха пътя, отнеха над 1 декар (по оценки на бившия екоминистър Джевдет Чакъров, дадени в предишния парламент) от площта на Национален парк Рила. Докато строиха пътя и долна станция на лифта, причиниха свлачище през 2010 г. Същите хора допуснаха "неизвестен извършител" да изсече просеки за ски писти в общински имоти с вековни гори над х. Пионерска до х. Рилски езера без нито едно разрешително под прикритието, че това са "противопожарни просеки". С тези си действия, тези хора станаха повод за наказателна процедура на Европейската комисия срещу България за неспазване на екологичното законодателство на Европейския съюз. Наказателна процедура бе стартирана и заради непълнота на мрежата НАТУРА 2000, включително на територията на горите на Рила под Националния парк.
За контакти: - Стефан Аврамов, Българска фондация "Биоразнообразие", тел. 088 6605410 - Катерина Раковска, WWF, тел. 0886 178 373 - Андрей Ралев, СДП "Балкани", тел. 0884 268 552 |