Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
От какво се оплакват кюстендилци пред трудовата инспекция ?
Автор: Венцислав Илчев 17:11 / 12.01.2024Коментари (0)378
© Фокус
Архив
В рамките на една година в трудовата инспекция в Кюстендил са подадени 92 сигнала, съобщиха пред журналисти Дирекция "Инспекция по труда“ – Кюстендил, предаде репортер на "Фокус“. Най-голям брой от подадените сигнали са свързани със заплащането на труда – 52 броя.

Това е и причината от Инспекцията по труда да напомнят, че за да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, следва те да не се съгласяват да работят при условия, договорени устно.

Те трябва също да подават сигнали, докато са още на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд без сключен трудов договор.

Беше посочено, че в Инспекцията по труда често постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени. В тези случаи контролните органи на Инспекцията са възпрепятствани да се възползват от правомощията си да обявят съществуване на трудовото правоотношение.

Друга практика е при прекратяване на трудовото правоотношение да не се изплаща част от възнаграждението, която е договорена устно. В тези случаи поради липса на писмени доказателства, че сумата е дължима, работодателят не може да бъде задължен да я изплати.

Дирекция "Инспекция по труда“ е извършила общо 1166 проверки на територията на област Кюстендил при планирани 1140 за 2023 година. По отношение на административно наказателната дейност на дирекцията през изминалата година са съставени и връчени 134 акта за установени административни нарушения на некоректни работодатели, като 79 от тях са за работа без трудов договор. За сравнение през 2022 година са съставени 56 броя акта за работа без трудов договор.

От Дирекцията напомниха на работниците, че работата без трудов договор ги лишава от трудови и осигурителни права. В тези случаи те или изобщо не трупат осигурителен стаж, когато работят без трудов договор, или той е по-малко от фактически изработения, което ги лишава от правото на обезщетения за безработица, временна неработоспособност и майчинство.

Работодателят е длъжен да предостави на работника или служителя екземпляр от сключения трудов договор, подписан от двете страни, копие от уведомлението, с което той е регистриран в НАП, както и длъжностна характеристика.

Работодателят няма право да допуска до работното място работник преди да е регистрирал в НАП трудовия му договор. В случай че работодателят желае да провери уменията на работниците и служителите, той може да сключи с тях договор с клауза за срок на изпитване.

Срокът на изпитване се уговаря в трудовия договор, като не може да бъде повече от 6 месеца в общия случай. Когато обаче трудовият договор е срочен и е за период по-малко от 1 година, срокът за изпитване може да бъде максимум до 1 месец съгласно промените на трудовото законодателство от 1 август 2022 година.






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Зима 2024/2025 г.
Античен град Хераклея Синтика разкрива още от тайните си
Бюджет 2025
Почина Лиъм Пейн
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: