© | | Днес официално бе открито Защитеното жилище за лица с физически увреждания в с. Долно Драглище, община Разлог. В него ще бъдат настанени 10 лица с увреждания, а изграждането на сградата със застроена площ 193,80 кв.м., стана възможно след кандидатстване през 2007 г. на Сдружение "Международни инициативи за сътрудничество" - гр. Разлог в партньорство с Община Разлог пред СИФ. По този начин бе спечелен проект за изграждане на Защитено жилище за 10 лица с физически увреждания в специализираната институция. Лентата прерязаха кметът на Община Разлог инж. Красимир Герчев и Румяна Петкова-Директор на Дирекция за социално подпомагане гр. Благоевград, а тържествения водосвет бе извършенот отец Янко Русков и отец Димитър Белчин. Гости на откриването бяха и заместник кметът на Община Разлог по социални дейности инж. Венцислав Гърменов, председателят на общински съвет Разлог д-р Радко Тумбев, общински съветници, политически дейци и жители на с. Долно Драглище. "Искрено се радвам, че откриваме това защитено жилище. Благодаря на всички за всеотдайността и помощта за построяване на жилището. Усилията си струваха, защото по този начин хората с физически увреждания ще получат така нужната им добра здравна и социална помощ"-каза инж. Герчев на откриването.
Защитеното жилище разполага с трапезария - дневна; кухненски бокс; два броя спални по две легла; два броя спални с по три легла; манипулационна и четири броя санитарни възли. Персоналът на жилището е от 6 човека, като включва, социални работници, медицинска сестра, кинезитерапевт.
Защитеното жилище осигурява включваща, приемаща и стимулираща развитието среда на хора с физически увреждания, уют и удобство. Това са важни предпоставки, за да се развият техните потенциални възможности, да бъдат ценни участници в живота на общността, да се подготвят, доколкото е възможно да водят независим, самостоятелен начин на живот с подкрепата на професионалисти. Предлаганите социални услуги и начина на организация на живота и дейностите в къщата имат за цел да допринесат за добиване на самочувствие на хората с увреждания, чувство за равнопоставеност и равни шансове за живот и реализация, като всички членове на обществото. |