© Blagoevgrad24.bg | | България стана убежище за гръцките пари. В последните месеци съседите масово обсаждат наши банки и откриват влогове, уплашени от падащите рейтинги на техните трезори. Това важи с особена сила за пограничните райони като Златоград, Гоце Делчев, Сандански и Благоевград. Сумите са най-често по няколко хиляди евро, но имало и доста солидни депозити, разказват банкери. Някои от гръцките клиенти признали под сурдинка, че банките в родината им правели спънки, за да не теглят спестяванията си.
И емигрантите засилиха повече пари към България. През май те са изпратили към родината рекордните 77,4 млн. евро, което не се е случвало от 2004 г., откакто ги следи БНБ.
Обяснението е, че голяма част от гурбетчиите ни работят в Гърция, Испания и Португалия, където банките показаха доста лоши резултати на стрестестовете.
Засиленият финансов поток вече дърпа нагоре и цените на имотите край браздата. Гръцки бизнесмени активно оглеждат недвижимости както в малките села, така и в градовете до границата. "Действително през последните няколко месеца се забелязва повишена активност към откриване на депозити в български банки от страна на гръцки граждани и фирми.
Това важи особено за клоновете в Югозападна България", заяви пред "Стандарт" главният изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк Мария Илиева.
"Не става въпрос за милиарди евро, но интересът е забележим. Основната причина е, че нашите съседи оценяват стабилността на банковата ни система и на икономиката като цяло. Заради ниските данъци отчитаме и друга тенденция - все повече гръцки фирми ориентират дейността си към България", каза Илиева.
Източник: standartnews |