© | По повод националната кампания "Отново на училище", инициирана от представителството на ЕК в България и МОМН, в Хаджидимово се проведе учебен час, посветен на Европейския съюз. Мероприятието, което събра над 120 ученици и учители се организира съвместно от СОУ "Никола Вапцаров" и Инфоцентъра на евродепутата Мария Габриел в града. То е посветено на петгодишнината от присъединяването на България към Обединена Европа, а по този повод в Европейския информационен център се представя и фотоизложба на тема "5 години членство на България в ЕС". Часът стартира с видеоматериал, предоставен от телевизията на ЕП, който прави кратка ретроспекция на историята на Обединена Европа. Ученици от 12-ти клас представиха темата "Защо Европейски съюз" като наблегнаха на идеята, залегнала в основата на обединението на Европа, а именно да се осигури мир, благополучие и стабилност за гражданите.
Десетте основни исторически стъпки от създаването на ЕС до днес бяха проследени чрез оригинална презентация, подготвена от десетокласници от СОУ "Никола Вапцаров". В частта посветена на разширяването на съюза и политиката на съседство, представена от ученици от 11-ти клас, се наблегна на факта, че Европейският съюз е отворен за всяка европейска държава, която отговаря на политическите и икономически критерии за членство в него. Доказателство за това е фактът, че след няколко разширявания ЕС нарасна от 6 на 27 държави-членки, а още няколко други страни са кандидатки за присъединяване. Последователните разширявания укрепиха демокрацията, направиха Европа по-сигурна и увеличиха потенциала ѝ за търговски и икономически растеж.
"Институционалния триъгълник" за вземане на решения и темата "Как функционира ЕС" разясниха с презентация ученици от 9-ти клас. Те разказаха на своите съученици, че политиките на ЕС са резултат от взетите решения от институционалния триъгълник, който свързва Съвета на ЕС (представляващ правителствата на държавите-членки), Европейския парламент (представляващ гражданите) и Европейската комисия (политически независим от правителствата на държавите-членки орган, защитаващ общите интереси на ЕС).
Учениците от 8-ми клас обясниха на своите връстници с какво се занимава ЕС и как той влияе върху живота на неговите граждани.
Уникалният час по Европа завърши с кратка викторина и младежите с най-изчерпателни отговори получиха подаръци. На всички присъстващи бяха раздадени информационни материали за ЕС и мястото на България в Обединена Европа. |