Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Благоевград
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Шведският модел за борба с COVID-19: Пълната карантина не решава проблема
Автор: Екип Blagoevgrad24.bg 08:44 / 24.09.2020Коментари (0)926
©
По улиците на шведските градове е трудно да се забележат външните признаци на пандемия, познати на други градове по света. Така нареченият "шведски модел“ за борба с коронавирусната инфекция предполага отказ от карантинни ограничения, основаващи се на развитието на стадния имунитет сред населението по естествен начин. Хората не носят маски, магазини, ресторанти и образователни институции никога не са затваряли тук. Тази стратегия е спечелила както твърди критици, така и пламенни поддръжници.

В самата Швеция моделът е широко популярен: "В противен случай щяхме да имаме икономически проблеми. Хората щяха да бездействат, нямаше да имат с какво да плащат наема си, да плащат сметки. Това би ги направило унили, което също не е добре".

Повечето страни вече стигат до заключението, че пълната карантина не решава проблема.

В същото време в Швеция бяха въведени нови санитарни правила – забранено е да се събират повече от 50 души, необходимо е да спазват социална дистанция и за предпочитане е да се работи от вкъщи.

На пръв поглед резултатите от шведския експеримент не са обнадеждаващи. Броят на жертвите от е значително по-висок, отколкото в съседните Дания, Норвегия и Финландия. Но при всичко това броят на смъртните случаи на глава от населението тук все още е значително по-нисък, отколкото в някои европейски страни, в които бяха въведени най-строгите карантинни ограничения, предава БГНЕС.

Разговаряхме с един от идеолозите на шведската карантинна стратегия, главен епидемиолог на Швеция Андерс Тегнел: "Не можем напълно да се отървем от тази болест, така че нашата задача е да я държим под контрол. Досега успяхме. Понастоящем няма нови стационарни пациенти с COVID-19 в нашите клиники. Нашата болнична система не е претоварена. Разпространението на инфекцията е напълно приемливо. И да се надяваме, че ще се подобри с появата на ваксината".

Но от гледна точка на онези шведи, които трябваше да понасят болестта, реакцията на властите на разпространението на инфекцията не изглежда убедителна.

Шест месеца след диагностицирането с COVID-19, Ема Мартенсон все още се оплаква от постоянна тахикардия и проблеми с дишането: "Мисля, че трябваше бързо да разпознаем опасността, която представлява тази инфекция."

Сега, когато втората вълна от коронавирусна инфекция започва в много европейски страни, няма увеличение на броя на хората, заразени в Швеция. Това може да е доказателство за успеха на шведската стратегия. Но крайният резултат може да бъде извлечен само след края на пандемията.

Още по темата: общо новини по темата: 11947
19.11.2024 »
19.11.2024 »
15.11.2024 »
14.11.2024 »
13.11.2024 »
12.11.2024 »
предишна страница [ 1/1992 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Формула 3 сезон 2024
51-ото Народно събрание
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Войната вУкрайна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Благоевград и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@blagoevgrad24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: